حفر چاه

حفر چاه به خودی خود چند روش مختلف دارد که هرکدام از آنها به روش های گوناگون تقسیم میشوند.

در حفاری به روش ضربه ای 3 کار صورت می گیرد:

  • حفر چاه حرفه ای به وسیله تراشیدن سنگ رس و یا مواد دیگر به کمک ضربات متوالی
  • کاتینگ ها ( که همان مواد کنده شده و خرد شده در چاه می باشند که با آب موجود در چاه و یا با آب دستی مخلوط شده اند) به کمک گل کش یا پمپ گل به بیرون حمل می شوند.
  • پایین دادن لوله جدار به خارج از چاه (اگر الزامی باشد) در طول حفاری که لوله جدار بین 10 الی 61 سانتی متر قطر دارد به منظور جلوگیری از ریزش چاه و داخل شدن آب های نشستی و یا آلاینده های موجود در قسمت بالایی سطح آزاد آب به کار می رود.

حفر چاه

حفر چاه

در تشکیلات ریزش فورا پس از اینکه چند متر از لوله به داخل چاه هدایت می شود حفاری صورت می گیرد. زمانی که سوزن آن قدر پایین رفت که انتهای آن با سطح زمین در یک سطح قرار گیرد، وسایل حفر چاه را خارج کرده و لوله دیگری به لوله جدار پیچ یا جوش داده می شود.

از طریق حفاری به روش ضربه ای امکان به دست آوردن دقیق ترین نمونه های مواد تشکیل دهنده زمین وجود دارد و این نمونه ها به ما کمک می کنند تا مشخصات دقیقی از چاه را در اختیار داشته باشید و در امور مربوط به تجهیز چاه و تهیه فیلتر چاه (برای جلوگیری از امر ماسه دهی) بسیار کاربردی می باشد.

روش حفاری دورانی یا روتاری:

در بحث طبقات سست این روش سریع ترین روش حفاری به شمار می رود. وسایل این روش به یک مته تو خالی دورانی بنا نهاده شده است که از آن مخلوط رس و آب و گل حفاری به پایین فرستاده می شود. به بیان دیگر مواد رسی و بنتونیتی موجود در محل حفاری را با آب مخلوط کرده و گل حفاری به دست می آید که باعث تثبیت دیواره چاه شده و جلوی ریزش آن را می گیرد. روش حفاری دورانی با دقت به موقعیت و بافت زمین شناسی محل مورد نظر انجام می گیرد. در حفاری دورانی لوله جدار تا پایان عملیات حفاری در داخل چاه نصب نمی شود و دیواره چاه به کمک فشاری که از سوی مایع حفاری وارد می شود، پابرجا باقی می ماند.

عملیات حفاری به شیوه روتاری به طور کلی بر سه اصل استوار می باشد:

  1. حفر چاه

 

  1. بيرون آوردن مواد كنده شده يا كاتينگ ها

 

  1. نصب لوله جدار

در رابطه با مزایای استفاده از این دستگاه باید اشاره کرد که به به کار گیری این دستگاه در حفاری به خصوص در مناطقی که از تشکیلات آبرفتی دانه ریز تشکیل شده باعث بالا بردن راندمان کار و تسریع انجام عملیات حفاری می شود. مورد دیگر که باید اشاره کرد این است که استفاده از این دستگاه در محیط های ریز دانه ودارای قابلیت ریزشی باعث می شود جلوی ریزش چاه هنگام حفاری گرفته شود و پس از پایان عملیات حفاری و توسعه و تجهیز مناسب چاه می توان گفت که راندمان و کارآیی چاه بسیار خوب است.

حفر چاه حرفه ای

حفر چاه حرفه ای

در رابطه با چاه های فوق العاده عمیق کارایی حفاری به روش روتاری بسیار بیشتر از روش حفاری ضربه ای مباشد. در سرعت حفاری عواملی نظیر تجهیزات حفاری، وضعیت زمین و ساختار آن ومیزان مهارت فنی اپراتور دخیل می باشند.

در اکثر مواقع حفاری روتاری به نسبت حفاری ضربه ای سریع تر است. در مناطق دور افتاده، دسترسی به قطعات یدکی در حفاری ضربه ای آب کمتری نسبت به حفاری روتاری نیاز دارد.

مورد دیگر اینکه هزینه حمل و نقل وسایل حفاری ضربه ای نسبت به وسایل دستگاه روتاری کمتر و حمل آن زمانی صورت می گیرد که دسترسی به ماشین آلات بزرگ نیست.

در حفاری ضربه ای در لایه های شیل نرم و باد کرده، رس یا بنتونیت، آب حفاری را معمولا با نمک اشباع می کنند یا به داخل چاه سنگ نمک می اندازند. نقشی که نمک در محلول دارد این است که باعث می شود رس به صورت معلق یا سوسپانسیون در نیامده و پراکنده نگردد.

علاوه بر این بر روی ظرفیت یک دستگاه حفاری عوامل مهمی تاثیر گذار هستند از جمله: قطر و عمق چاه و نوع تشکیلات. به عنوان مثال حفاری در تشکیلات دارای درصد رس بالا، معمولا روی مجموعه حفاری ریزش می کند و به دلیل فشار اضافی که به لوله های حفاری وارد می شود ممکن است ظرفیت حفاری محدود شود.

در رابطه با حداکثر عمق حفاری باید گفت که برابر با حداکثر ظرفیت دستگاه حفاری برای آن عمق بر حسب فوت منهای وزن ابزار آلات، تقسیم بر وزن کابل بر حسب فوت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *