حفر چاه فاضلاب

آموزش حفر چاه فاضلاب

اولین نکته ای که در مورد حفاری چاه فاضلاب باید در نظر بگیرید این نکته است که محل چاه را در ابتدا مشخص کنید.جدیدا ساختمان های جدید همگی پس از فروپاشی ساختمان های قدیمی بلافاصله ساخته میشوند. و این طبیعی است که تمامی ساختمان های قدیمی دارای چاه فاضلاب باشند و گاها پیش می آید که در ساخت و ساز ساختمان های جدید قسمتی با چاه قدیمی تلاقی پیدا کند و اینجاست که فاجعه رخ میدهد.در صورتی که محل دقیق چاه مشخص نباشد بعد ها برای مقنی مشکلات بزرگی به وجود می آید. عمق حفاری چاه در هر منطقه باید توسط آزمایش های آزمایشگاه مکانیک خاک تعیین شود.وزن ساختمان با توجه به نوع خاک آن منطقه تا عمق خاصی موثر میباشد.از آن عمق به بعد اثر وزن ساختمان به اصلاح دارای بار مرده یا بار زنده-صفر میباشد.
به هر حال یشنهاد میشود همیشه برای تخلیه چاه و تعمیر چاه با شرکتی همکاری کنید که دارای مهارت لازم و تجربه کافی در این امر باشد.

حفر چاه

حفر چاه

این عمقی که توسط آزمایشگاه خاک تعیین میشود در هر منطقه متفاوت است.مثلا جایی 20 متر و جای دیگر 25 متر میباشد.ارتباط این عمق به عمق چاه این است که عمق چاه حفاری شده باید بیشتر از عمق تعیید شده آزمایشگاه باشد.به طور کلی انبار چاه پایین تر از این عمق باشد که وزن ساختمان هیچ تاثیر و فشاری به آن نیاورد.


اگر این موضوع رعایت نشود احتمال ریزش انبار چاه به دلیل تحمل بیش از اندازه وزن ساختمان وجود دارد و این ریزش خطرات زیادی در پی آن هست.که در نهایت به نشست ساختمان خواهد انجامید.
سیستم دفع فاضلاب که یکی از مهم ترین اساس در صنعت ساختمان میباشد به دوصورت اجرا میشود : سیستم فاضلاب شهری و سیستم چاه
اما به دلیل ضعف سیستم فاضلاب شهری در تهران و اکثر شهرستان ها اکثرا از سیستم چاه استفاده میکنند که مشکلات و مضرات زیست محیطی را نیز در پی خواهد داشت که همه باید از آن اطلاع داشته باشند.
انتخاب کردن انواع چاه و نوع دفع بستگی به جنس خاک و نوع زمین و سطح آب زیر زمینی منطقه مورد نظر دارد بدین صورت که در مناطقی که خاک آن به میزان کافی شن و ماسه و خورده سنگ داشته باشد از نوع جذبی و هم چنین منطقه ای که خاصیت باتلاقی دارد و نوع آن حاوی رس است از چاه سپتیک استفاده میکنند.
تعریف انواع چاه ها :
1 : چاه جذبی
چاه جذبی از سه بخش تشکیل شده است
گلدونی : به دهانه چاه که شکل گلدون دارد گلدونی میگویند. گلدونی یا همان مخروطی یا قیفی در اصل محل جمع آوری فاضلاب و محل قرار گیری انتهای لوله های فاضلاب میباشد و کار آن منتقل کردن فاضلاب به چاه است.
میله : گلوه به قطر 80 یا 100 سانتی متر که تا سطح لایه نفوذ پذیر خاک عمق داشته را میله گویند.البته برای کاهش اثرات منفی حفر چاه بر سازه ساختمان همیشه حداقل عمر میله را 6 متر در نظر گرفت.
انباره : انباره مخزن گنبدی شکلی است که در لایه نفوذ پذیر خاک حفر میشود و کاری میکند جمع آوری آب از فضولات توسط نشت در لایه های نفوذ پذیر خاک میباشد.
توجه کنید که باید حتما چاه آب بارانی و چاه فاضلاب انسانی از هم جدا باشد و حدالامکان از هم دور باشند.

حفر چاه حرفه ای

حفر چاه حرفه ای

محاسبه حجم انباره چاه جذبی
حجم انباره چاه جذبی بستگی به چند مورد دارد که عنوان میکنیم. نفوذ پذیری خاک , تعداد حمام و سرویس بهداشتی در ساختمان , عمر طراحی چاه , تعداد نفرات ساکن در ساختمان.برای مثال برای ساختمانی با عمر چاه حداقل 15 سال و معمولا 3 سرویس بهداشتی در هر آپارتمان و به ازای هر نفر 2/8 متر مکعب نیاز به انباره میباشد. به طور واضح تر میتوان گفت برای 5 واحد در یک ساختمان و به طور متوسط 30 نفر ساکن در ساختمان بر اساس محاسبات فوق برای هر نفر 3/3 متر مکعب انباره کافی است.
نکته ای که اهمیت دارد و باید به آن توجه ویژه ای کرد این است که بر اساس محاسبات فوق سطح نفوذ پذیری انباره باید 0/2 برابر مقدار عددی حجم انباره در مقیاس متر مربع باشد.یعنی به طور مثال انباره ای با حجم 84 متر مکعب باید حداقل 16/8 متر مربع نفوذ از کف داشته باشد.
2 : چاه سپتیک
چاه سپتیک از مواد نفوذ ناپذیر و مقاوم در برابر خوردگی از جماه بتن و مصالح ساختمانی و یا مواد پلی اتیلن و مواد پلیمری و غیره ساخته میشود و نشت از آن یا نشت به آن امکان ندارد و محافظ قوی برای فاضلاب میباشد. این چاه ها حتما باید در بازه زمانی مشخص و توسط تانکر ها یا دستگاه های مخصوص تخلیه شوند.
این چاه ها به دو نوع تقسیم میشوند یک بخشی یا چند بخشی که این تقسیم ها بر اساس بخش بندی داخلی سپتیک بوده و به طوری که اگر سپتیک دارای یک بخش باشد باید با بکارگیری دیوار های کوتاه به عنوان موج گیر سرعت حرکت فاضلاب را در آن کاهش بدهیم تا بتوان امکان جدا کردن آب از مواد معلق در فاضلاب بوجود آید که با مرور زمان فضولات در ته مخزن چاه جمع میشوند.

یک دیدگاه در “حفر چاه فاضلاب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *